1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Kurban Kan Akıtmak mıdır?

Musa Abay - 31 Ekim 2012

KURBAN KAN AKITMAK MIDIR?

 

(BU KONUDA BİR ÇOK YORUM YAPILIYOR. AYAKKABIDAN TUTUN TAVUK HAMSİYE KADAR UZANDI İŞ. BİR YORUMDA BENDEN.

 

BU BELKİ BİRAZ FARKLI OLACAK.ANCAK BU KADAR FARKLI YORUMUN İÇİNDE MUTLAKA BİR YER BULACAK…)

 

HAYIR. KURBAN İNSANLIK TARİHİNİ EN BÜYÜK BARIŞ BAYRAMIDIR.

Kurban’ın tarihçesine baktığımızda şunları görürüz. Toplumlar da, ortaya çıkan çatışma, kavga ve kargaşanın olduğu zamanlarda  eylemli barış çabalarıdır. Bu gerçek Hz. Adem oğullarından bu yana süre gelmiştir.

 

Bir dönem düşünün ki, kız çocukları diri diri toprağa gömülsün. Kurban,diye insanlar katledilsin.

 

Tam da böyle bir dönemde, Hz. İbrahim gördüğü rüya gereği, öz oğlunun kurban etmesi gereğine inanıyor. Ve de durumu  oğluna açıklayıp eylemi gerçekleştirmeye koyuluyor. Gözler bağlanıyor işlem yerine getirilecek ken,  bıçak kesmez. Bıçağı taşa çeker. Taş yarılır. Ve o anda kurban edilmek için bir koç, iner. Bu koç kurban olarak kesilir. Bu olay bir öyküdür , efsanedir, hadistir  Ayettir.hiç fark etmez. Önemli olan bu olayla verilen mesajdır. O mesajda; İnsan canına kıymayı sona erdirir. Ve olay Allaha bağlanır. Bu noktada göz önünde tutulması gereken şey koç  inerken söyledikleridir. Tekbir almaktadır.

 

Teşrik tekbirinin sözleri “Allahu ekber Allahu ekber, Lâ ilâhe illallahu vallahu ekber. Allahu ekber ve lillahi’l-hamd” dır.

 

Anlamı:

“Allah herşeyden yücedir, Allah herşeyden yücedir. Allah’tan başka ilâh yoktur. O Allah herşeyden yücedir, Allah herşeyden yücedir. Hamd Allah’a mahsustur”

 

Bu sözlerle  can almanın ancak Allah’a ait olduğu vurgulanır. ‘Allahın verdiği canı Allah alır’ söylemi bunun kısa özetidir.Aslında bu söylemi  güncel hayatımızda çokça kullanıyor olsak bile kökeninin nereye dayandığını pek düşünmeyiz.

 

Bu bayram İnsan hayatına kıymaya son verip bunu bir hayvan da keserek bir araya gelinmesi ve kutlanmasıdır. Böylelikle insanların birbirine olan kin ve husumetlerini bir barış masasında sonlandırmalarıdır.  (Küskünlerin barıştığı dargınlık kırgınlıkların ortadan kaldırıldığı söylemi  tam da bu amacı ortaya koymaktadır.)  (günümüzde de kan davası barıştırmaları aynı yöntemle yapılmaktadır) Aslında ‘sizden öncekiler gibi size de farz kılındı’ derken bu mesajin, tüm insanlığa ve tüm insanlara verildiği anlaşılıyor. Kurban kesmenin bir başka boyutu da sosyal barışı sağlama amacıdır. Yılda bir kez olsa bile zengin yoksul bir araya gelmek ve bir sofra etrafında oturmak, böylelikle kin ve hasetin ortadan kalkmasına katkı sağlamaktır. Bunun ne kadarı gerçekleşiyor tartışma konusudur.

 

Ne yazık ki, İnsan canına kıymaya devam ediliyor. Başta Müslümanlar olmak üzere bir çok yerde kavga ve kargaşa devam ediyor.

 

Kurban Bayramının ilahi anlamının anlaşılamadığı görülüyor.

 

SONUÇ OLARAK; BU BAYRAM EN BÜYÜK BARIŞ BAYRAMIDIR.

 

TÜM  İNSANLARIN  VE  İNSANLİĞİN,  ÖNEM VE ANLAMINI KAVRAMALARI VE  BU UĞURDA GEREĞİNİ YAPMALARI  TEMENNİSİ İLE BAYRAMINIZI KUTLAR  SAĞLIKLI  MUTLU HUZURLU NİCE BAYRAMLARA ULAŞMANIZI  DİLERİM…

 

MUSA  ABAY (arıcı)

 

Seçme Haber

Mış...Mış... Mış... Miş .... Miş...Miş...

Bir uçak düştü, Rusya ile aşk bitti…Küstü başkanlar ve diğer yanda çığırtkanlar başladı konuşmaya… Savaş mı çıkacakmış?… Savaş çıkarsa; Rusya, Türkiye’yi mi yutacakmış ?…

Devamı...